ВРТИЋИ СУ СПРЕМНИ И ЗА ВЕЋИ БРОЈ ДЕЦЕ

Све мере које се у београдским вртићима спроводе са циљем спречавања ширења коронавируса остају на снази и у септембру а вртићи су потпуно спремни и за већи број деце која се очекују, изјавио је градски секретар за образовање и дечју заштиту Славко Гак.

„Радује нас мањи број заражених протеклих дана али се нећемо опуштати. У вртићима није било релаксације заштитних мера од почетка и неће их ни бити. Током лета долазност је била мала, испод 20 одсто, у септембру ће се сигурно повећати али и даље не очекујемо уобичајени број за септембар у редовним околностима“, рекао је Гак након данас одржаног састанка са директорима београдских предшколских установа уочи почетка нове радне године за вртиће.

Он је истакао да је са директорима предшколских установа разговарао о начинама организације рада од септембра и подсетио их је на важност брзог реаговања у случају појаве заразе.

„Већ имамо искуство рада у условима епидемије, вртићи су радили цело лето, запослени су опремљени свом неопходном заштитном опремом, али ће већи број деце захтевати и већу опрезност. До сада ниједан случај појаве короне у вртићима није измакао контроли, сви знају свој део посла и радили су га одлично, исто очекујем и од септембра“, рекао је Гак.
Он је додао и да ће се у установама током ове недеље завршити анкета међу родитељима о очекиваној долазности која ће крајем недеље дати прецизнију слику о очекиваном броју деце.

Од тог броја, како је рекао, зависиће и организација рада од установе до установе, у складу са потребама сваког појединачног вртића од укупно 308 колико их Београд има.
Гак је истакао и да је систем флексибилан, те да ће се родитељима који и даље не желе да шаљу децу у вртиће омогућити и онлајн подршка васпитача.

„Вртићи ће, дакле, бити на располагању родитељима на више начина у зависности од њихових потреба али је најважнија порука родитељима да ће бити безбедни“, рекао је Гак.
Он је подсетио да је од почетка епидемије забрањен улазак у вртиће свима осим деци, запосленима и једном родитељу који доводи дете, да се на улазу деци мери температура, дезинфикују руке, да се просторије, играчке и све површине у објектима детаљно и редовно дезинфикују, да деца прводе више времена на отвореном кад год је то могуће и да се са децом разговара о целој ситуацији.