НАЈНОВИЈЕ ИНФОРМАЦИЈЕ

Прво словачко удружење у Добановцима од кога су 5 година касније настали СЛОВАЧКИ ДОМ, СКПД ШАФАРИК, МОМС ДОБАНОВЦИ и АКТИВ ЖЕНА

Словаци у Добановцима по неким релевантним подацима живе око 160 година а незванично по неком документу по којем је 1804 године умро и сахрањен у Добановцима Словак који је и рођен у њима.
Дуго година Словаци нису имали неки вид друштвене организованости осим при цркви или мобама па и прелима где су се сретали, радили па и забављали. 1892 добијају самостални црквени одбор слов ев. цркве која је до тад припадала Сурчину а заједно са немачком заједницом. 1906. Добијају словачког учитеља формирају се словачка одељења а следеће године и словачка Школа.

1907 је саграђена Словачка ев. црква (модлидбеница).

Бискуп Вереш и Јан Литавски(крајњи лево) крајем 1929 године.

Између два св. рата у Добановцима живи око 2500 Срба, од 600 до 700 Немаца , од 600 до 700 Словака и око 200 осталих. Словаци су сво време имали складан живот са осталима и до повратка породице Литавски из Бугарске нису имали неки већи вид друштвене и културне организованости осим цркве и школе.
Породица Литавски за то доба је била врло имућна, напредна и образована, друштвено активна. Били су јако активни и ангажовани и у црквеном животу.
Павел старији је био коњар, ковач и колар, мајстор, синови Јан фотограф и Павел млађи електричар. Чим су се материјално и стамбено снашли решили су нешто да учине како за добановачке словаке тако и за само Добановце.

Породица Литавски 1929 године.

Први у конкретну акцију о проблемима Словака у Добановциам ступа Јан Литавски тако што обилази државне, словачке институције и пише на све могуће адресе а један од доказа је отворено писмо у часопису НАРОДНА ЈЕДНОТА са почетка 1922 године.

Породица Литавски масовно купује књиге, часописе, грамофон, плоче , радио и у својој кући полако окупља народ да читају и слушају, Крајем 1928 и почетком 1929 доводе учитеља Јана Витеза и Ферда Клаћика за вероучитеља у Добановце уз дозволе институција.

Учитељ веронауке у Добановцима Фердо Каћик 1929.

Јан Витез учитељ у словачкој школи 1929 године.

15 октобра 1929. Године званично у својој кући оснивају СЛОВАЧКУ ЧИТАОНИЦУ или читалачки клуб.

Дом породице Литавски 1929.прва словачка читаоница у Добановцима и дан данас ова кућа тако изгледа.

Следеће године са преко двадесет виђенијих добановачких Словака и учитеља договарају градњу и оснивање словачког дома и културно просветног друштва.

Оснивачи Словачког дома и читаонице ( Јан Витез у средини и браћа Литавски скроз десно)

Породица Литавски дарује плац 1931 године и почетни капитал за документацију и градњу словачког дома и крећу са учитељем Јаном Витезом у кампању по словачким местима и неким институцијама сакупљане средстава да би се дом што пре завршио.

Учитељ Јан Витез са породицом.

Све је то било мање више успешно и овековечено и документовано у Народној Једноти у скоро сваком броју од 1929 до 1935 године.

Моба на градњи Дома ( учитељ Витез надгледа радове на фотографији доле лево)

Градња словачког дома почиње у пролеће 1932 године а завршава крајем лета 1934 кад је додоговорено свечано отварање 15 октобра 1934 на петогодишњицу словачке читаонице, међутим несретним случајем у атентату у француском Марсеју страда Њ: К: В. Александар проглашава се 40 дана жалости на државном нивоу, потом убрзо је стигла и велика зима тако да се свечано отварање дома одлаже за пролеће 1935 године.

Словачки Дом у Добановцима крајем 1934 године.

Словачки дом зе најзад отвара у присуству великог броја званица, гостију и словака како из региона и Добановаца тако свих Добановвчана а овај чин је имао привилегију да добије и насловну срану у Народној једноти из априла 1935.

Званице су дочекиване фијакерима и кочијама на зелезничкој станици, довожене у цркву где је уприличено свечано богослужење, потом на свечано отварање Словачког дома где је осим културно уметничког програма одиграна и прва позоришна представа добановачких словака ДОБРА БОЛЕСТ ЧО ДА ПОЈЕСТ а потом и ручак и забава за све присутне у парохијском дому.

Учесници културно уметничког програма на отварању Дома

Словачки дом су изградили добановачки Словаци својим рукама али су доста помогли и финансијска средства , Краља Александр,министрства културе, Чехословаког председника Т. Г. Масарика, појединаца и удружења из словачких места али највише заслужни су били чланови породице Литавски са учитељем Јаном Витезом.

Оснивачи СКПД Шафарик, МОМС ДОБАНОВЦИ и Актива жена крајем 1934 почетком 1935 године

Дом је мање више функционисао без престанка до 1990 године, чак је и у време ИИ св. рата служио као школа, у њему у оквиру удружења су настале многе секције, читаоница, спортске активности, реализовали програми , манифестације и обичаји али 60тих и 70тих година је у њему био и биоскоп и доскотека одакле је међу првима концерт одржала рок састав YУ група, угравном су га водили и управљали учитељи међу најзначајнијимм у послератном периоду до краја 80 тих година је био Јан Галат.
Због ко зна чега Дом и удружење нису функционисало од 1990 до 2002. Кад се група омладинаца организује и поново активира Дом и СКПД Шафарик у њему.
Стари Словачки дом је срушен августа 2007 године а нови саграђен 29, априла 2012 на обележавању 150 година доласка Словака у Добановце.