БЕОГРАДСКИ ВРТИЋИ У УСЛОВИМА КОРОНЕ! ГАК: ДЕЦА ПОШТУЈУ МЕРЕ, ОНА СУ НАЈБОЉИ ДЕО ДРУШТВА

Живот у доба короне, као једно од главних питања родитеља, наметнуо је функционисање вртића у условима какви досад нису виђени. О томе како су се снашли запослени, али и како сачувати вртиће од короне, за Српски телеграф говори Славко Гак, градски секретар за образовање и дечју заштиту.

* Корона је, ушавши у сваку пору живота, одредила и нов начин рада у предшколским установама. С каквим проблемима сте се суочавали?

– На понос града Београда и свих нас јесте да су се вртићи, после укидања ванредног стања, први отворили. Напросто, тако је и морало јер да би се људи вратили на посао, морају да имају и где малишане да оставе. То је био велики изазов, али показали смо да систем може да функционише на овај начин, што је био добар параметар и касније кад смо се са активима школа спремали за почетак школске године. Морамо имати на уму да је сваки дан у школи бенефит за децу. Један од најлепших наслова је био: „Опаснија од короне је празна клупа“. За сада одолевамо, што показује важност стриктног придржавања мера јер нам уз то ниједан случај заразе није измакао контроли. Све функционише добро уколико се мере поштују, а с децом их није тешко спроводити јер су она најбољи део нашег друштва.

* Каква је сарадња с родитељима, колико има неодговорних родитеља који не пријављују када је неко у породици болестан?

– Било је разних случајева, родитељи су се довијали, доводили децу, они нису улазили, нису се прегледали на време, било је случајева да родитељ доведе дете у вртић, где му измеримо повишену температуру. Пробудио се ујутру, жури на посао, синоћ је дете било потпуно здраво… Међутим, не бих никога стављао на стуб срама због тога. Ми смо ту, као систем, да покажемо да тако не може.

* Колико је новца више издвојено из градске касе сада у односу на исти период прошле године? Набављали сте заштитну опрему, како се то одразило на буџет?

– Ово су све ванредне околности када причамо о корони. Имамо редовне набавке за одржавање хигијене у предшколским установама, а посебна се статистика води у вези с набавкама због короне. Морам посебно да истакнем да смо одлучили да материјалне трошкове не умањујемо ни за време када деца нису ишла у школу, од тог новца је купљена опрема и све што је потребно. Влада Србије, председник Вучић, кризни штаб, сви су истицали да је здравље сваког човека на првом месту. А у овом моменту здравље нам штити заштитна опрема. За предшколске установе је обезбеђено 15 милиона динара да се купи све што треба. Покривени су већ и новембар, децембар и јануар.

* Након недавног трагичног догађаја у приватном вртићу „Ивин возић“ инспекција је утврдила низ неправилности. Нису имали медицинску сестру на превентиви, васпитачице нису имале лиценцу, али ни ментора, дете је примљено пре навршених годину дана иако вртић нема млечну кухињу и, најважније, дете је примљено без потврде педијатра да је здраво и да може да борави у колективу. Колико се контролишу приватни вртићи?

– Заиста се контролишу и има разних видова инспекције, од момента верификације, коју ради Министарство просвете. Утврђујемо условност, а посебно се контролише санитарна и противпожарна условност. Вртићи имају редовне наџоре, али и ванредне, поступамо и по представкама грађана… Објавили смо шта смо конкретно у овом вртићу затекли на терену, тог дана је инспекција поступала у ванредној контроли. Шта је узрок смрти детета, показаће обдукција и друге институције. Ми смо констатовали неправилности, због којих је тај вртић привремено затворен, али може да их отклони.

Извор: Republika.rs